Лохвицький районний суд інформує
В останній статті ми знайомили читачів районної газети із розглядом цивільних справ при зверненні до суду в порядку наказного провадження. В даній статті мова щодо розгляду цивільних справ за процедурою окремого провадження.
У відповідності ч. 1 ст. 234 Цивільного процесуального Кодексу України ( ЦПК України ) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Лохвицьким районним судом на протязі 2008р. розглянуто 107 справ окремого провадження, проти 110 таких за підсумками 2007р. Найбільше справ окремого провадження стосувалося справ про визнання фізичної особи недієздатною - 65. По 20 цивільних справах встановлювалися1*факти, що мають юридичне значення, по більшості із яких було встановлено факт родинних відносин між фізичними особами та належність правовстановлюючих документів особі. 12% від загальної справ окремого провадження, розглянутих судом за минулий рік становлять справи про визнання фізичної особи безвісті відсутньою чи оголошення її померлою.
Відмічаємо, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: ( ч. 2 ст. 234 ЦПК України):
обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
визнання фізичної особи безвісті відсутньою чи оголошення її померлою;
усиновлення;
встановлення фактів, що мають юридичне значення;
відновлення прав на втрачені цінні папери на пред»явника та векселі;
передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;
визнання спадщини відумерлою;
надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
особ»язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, про поновлення шлюбу після його розірвання, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом ( ч. З ст. 234 ЦПК України ).
Виходячи із судової практики районного суду найбільш масовий характер носять справи щодо обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи безвісті відсутньою чи оголошення її померлою. Підстави вищевказаних обставин закріплені в Цивільному Кодексі України. Так, згідно вимог ст. 36 ЦК України суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та ( або ) керувати ними. Суд також може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо і тим самим ставить себе чи свою сім»ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов»язана утримувати в скрутне матеріальне становище.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та ( або ) керувати ними ( ст. 39 ЦК України ).
За умови, що протягом одного року в місці постійного проживання немає відомостей про місце перебування, фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою ( ст. 43 ЦК України ). Фізична особа може бути також визнана судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців ( ст. 46 ЦК України ).
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, також достатньо поширені в районному суді ( ст. 256 ЦПК України ), а саме:
родинних відносин між фізичними особами;
перебування фізичної особи на утриманні;
каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов»язковому державному соціальному страхуванню;
реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
проживання однією сім»єю чоловіка та жінки без шлюбу;
належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім»я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім»ям, по батькові, прізвищем, , місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Зазначаємо, що справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об»єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають ( ч. З ст. 256 ЦПК України ).з
Порядок розгляду справ окремого провадження регламентований ст. 235 ЦПК України. Найперше, що потрібно знати, це то, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. В якості заінтересованих осіб, як правило є юридична особа, яка має відношення до тієї проблеми, котру намагається вирішити заявник.
Належить знати, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених Цивільним процесуальним Кодексом України., за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені у розділі ІУ цього кодексу.
У випадку, коли під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз»ясніє заінтересованим особам, якщо вони мають право подавати позов на загальних підставах.
Звертаю увагу читачів на те, що у випадках розгляду судом цивільних справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи безвісті відсутньою чи оголошення її померлою, усиновлення та особ»язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох народних засідателів ( ч. 4 ст. 234 ЦПК України ).
Відмічаємо, що при зверненні до суду заявник зобов»язаний сплатити судові витрати, які складаються із судового збору і витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. У відповідності до вимог ст. З Декрету Кабінету Міністрів України № 43-93 від 30.04.1993р. « Про державне мито » розмір судового збору із заяв у справах окремого провадження становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, або 8,50 грв. Постановою Кабінету Міністрів України № 361 від 14.04.2009р. « Про внесення змін до розмірів з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов»язаних із розглядом цивільних та господарських справ » запроваджено формульний підхід до визначення розміру витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлюється Верховною Радою Україні у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік. Витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи окремого провадження визначаються із коефіцієнта 0.05 до мінімальної заробітної плати. Станом до 30.06.2009р. при зверненні до суду із заявою в порядку окремого провадження належить сплати 31,25 грв. витрат на інформаційно-технічне забезпечення. З 1 липня по 1 жовтня поточного року цей розмір складатиме 31,50 грв., а на протязі жовтня 2009р. - 32,50 грв. і після 1 грудня вже 33,45 грв.
Суддя Лохвицького
районного суду Я.С. Сегет