flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УТВЕРДЖУЮЧИ ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА

15 січня 2010, 08:12

 УТВЕРДЖУЮЧИ ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА

 

Дев'ять років тому, вперше громадськість України відзначила День працівників суду. Чимало часу мину­ло з того часу, та не знижується роль і місце судової гілки влади у забезпеченні захисту прав та свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу вер­ховенства права та розвитку України як демократич­ної, правової держави.

Напередодні свята наш кореспондент зустрів­ся з головою Лохвицького районного суду Г. Б. Савинським і мав з ним розмову.

 

 

- Григорію Борисовичу, розкажіть про роботу суду.

- Перш за все, я 6 хотів на­голосити, що право на спра­ведливий судовий розгляд гарантоване, як законами України, так і 6 статгею в Кон­венції про захист прав-людини і основних свобод, яка ратифі­кована нашою державою. Воно належить до фундаментальних прав особи, забезпечення яких покладається на демократичну, правову державу. В пункті пер­шому згаданої статті передба­чено, що кожний громадянин при вирішенні спору щодо його прав і ооов язків цивільне і о ха­рактеру або при встановленні обгрунтованості будь-якого висунутого проти нього кримі­нального обвинувачення має право на справедливий і від­критий розгляд справи неза­лежним і безстороннім судом впродовж розумного строку, встановленим законом..

В нашому суспільстві, зо­крема в територіальній громаді Лохвицького району, найбіль­ше мусується питання довіри до суду. Тому вдамося до офі­ційних статистичних даних. З початку нинішнього року Лох-вицьким районним судом було розглянуто 180 кримінальних справ, 2500 цивільних справ, 1500 адміністративних справ. Надійшло 1700 позовів «ді­тей війни» щодо невиконання владними структурами Закону України «Про соціальний за­хист дітей війни», 1200 позовів вже розглянуто.

-  Чи зростає кількість звернень громадян до суду?

- Так. Зростання кількості звернень людей до суду свід­чить, з одного боку, про погли­блення суспільних проблем, з другого - про зростання довіри до суду як правового арбітра. Про рівень такої довіри до суду свідчить і незначний відсоток оскаржених судових рішень у нашому суді. Так, минулого року до апеляційного суду було оскаржено лише 1,2 відсотка судових рішень постановлених нашим судом у цивільних, кри­мінальних справах та за адмі­ністративні правопорушення, а в касаційному порядку - до 0,5 відсотка. Це є певним свід­ченням визнання учасниками правових конфліктів судових рішень законними та обґрунто­ваними.

Мені прикро, коли судову владу в Україні намагаються звинувачувати у зсіх існуючих в Україні бідах. Треба нарешті зрозуміти, що основна при­чина наявних проблем не в су­дах. Вона - в кризі управління державою, у глобальному по­літичному конфлікті та неспро­можності його розв'язати пра­вовими засобами.

Скажу, що нелегко довело­ся працювати Лохвицькому районному суду в нинішньому році ще й тому, що у двох на­ших суддів з чотирьох закінчи­лися повноваження згідно із законом. На сьогодні суддею призначений О. А. Хоменко, з чим його й вітаємо. Другий че­кає, коли Верховна Рада Укра­їни вирішить питання про його призначення.

- Які загальні тенденції, що безпосередньо чи істотно позначаються на здійсненні

правосуддя, значною мірою визначають його зміст?

- Однією з основних тен­денцій є залежність суду від органів виконавчої влади. І така залежність практично узаконена. Вона породжена установленим порядком ор­ганізаційного, фінансового, матеріально-технічного за­безпечення діяльності суду, соціально-побутовим    забез-

печенням суддів та інших пра­цівників суду, що робить право­суддя дуже вразливим.

-  Гоигорію Борисовичу, як Ви ставитесь до того, що існують думки, навіть, зда­ється, існує законопроект про обрання суддів місцевих судів громадою?

- Дуже позитивно. До того ж, аби громада, яка обрала того чи іншого суддю, мала право і відкликати його. Те ж повинно стосуватися і народ­них засідателів. Цього боятися не треба.

За всіх наявних обставин та існуючих по всій країні не­гараздів працівники Лохвиць­кого районного суду сумлінно ставляться до виконання своїх обов'язків. Це видно й на таких прикладах.

У переддень нашого про­фесійного свята керівництвом Територіального управління державної судової адміністра­ції в Полтавській області та керівництвом районного суду заохочені заступник голови ра­йонного суду С.А. Крекотень, судді O.A. Хоменко та Я.С. Сегет, керівник апарату суду В.М. Совдус, помічник голови суду Я.О. Капленко, помічник заступника голови суду A.B. Барчан, помічники суддів В.Г. Петренко, ТІ. Савченко, стар­ший судовий розпорядник Г.М. Шкрябун, розпорядник К.Я. Се­гет, старший секретар суду С. Б. Городецька, секретарі суду Г.Б. Тарасова, Л.В. Ярмакович, консультант з кадрової роботи І.М. Дунаєвська, секретарі су­дового засідання K.M. Бодик, В.І. Криворучко, О.П. Дробот, Л.В. Волошина, O.P. Трошкіна, головний спеціаліст з інформа­ційних технологій О.М. Омєль-ченко, працівники суду В.В. Гресь, Г.В. Ващенко, А. М. Муха та оператор з введення даних в ЕОМ О.М. Кириченко.

В день свята я вітаю кож­ного працівника суду з профе­сійним святом. Також хочеться привітати й наших ветеранів - пенсіонерів В.О. Ніколенка, М.І. Кривенко, Г.Ф. Катрушеву, В.П. Сухареву, H.Б. Денисенко, А.Б. Біличенко.

Зі словами вдячності згаду­ємо покійних голів Лохвицько­го районного суду - учасника Великої Вітчизняної війни, За­служеного юриста УРСР О.В. Плахтіснка та Г.П. Рябушка. Я багато чому завдячую Григорію Павловичу за його допомогу у становленні мене як професіо­нала. Вдячний я і тим народним засідателям, з якими мені до­водилося працювати протягом моєї діяльності як судді. Ми з ними нарівних виносили поста­нови суду.

- Григорію Борисовичу, колектив редакції вітає Вас і колектив Лохвицького ра­йонного суду з професійним святом, а Вас - ще й з два­дцятиріччям Вашої роботи головою Лохвицького ра­йонного суду.

-      Дякую.

Насамкінець хочу сказа­ти, що створення ефективної судової системи, що гаранту­ватиме надійний захист прав і свобод людини, утвердження верховенства права і загально­демократичних засад судочин­ства, підвищення рівня довіри суспільства до судової гілки влади мають стати пріоритет­ними напрямками на шляху незалежної держави Україна. Я переконаний, що працівники Лохвицького районного суду і надалі гідно виконуватимуть покладені на них Конституцією і законами України завдання.