Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суд інформує
Порядок заміщення посад державних службовців
Призначення на державну службу здійснюється, як правило, на конкурсній основі. Особи, які обіймають посади державних службовців, можуть бути призначені на вищу посаду без конкурсного відбору:
1) після успішного проходження стажування;
2) або як такі, що були зараховані до кадрового резерву.
Статтею 15 Закону України «Про державну службу» визначено, що призначення на державну службу на посади третьої-сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.
Проведення конкурсу регулюється Порядком проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1994 р. № 423 «Про деякі питання застосування статтей 4, 15 і 27 Закону України «Про державну службу» визначено, що просування по службі державного службовця, який зарахований до кадрового резерву чи пройшов стажування, а також призначення на роботу державного службовця, який припинив державну службу у зв’язку з відставкою, може здійснюватися за рішенням керівника державного органу без конкурсного відбору.
Без конкурсного відбору або стажування можуть також призначатися:
а) державні службовці на посади:
- керівників, які згідно з законодавством обираються або затверджуються колегіальним органом;
- керівників, які призначаються міністрами, керівниками інших центральних органів виконавчої влади за погодженням з керівниками місцевих органів виконавчої влади;
- спеціалістів при переміщенні їх в межах одного державного органу на рівнозначну або нижчу посаду з дотриманням вимог законодавства про працю;
б) державні службовці, які перебували на відповідних посадах у державних органах та виконавчих органах рад, в тому числі в тих, що ліквідуються, до новостворених органів виконавчої влади і місцевого самоврядування;
в) випускники Національної Академії державного управління при Президентові України та її філії у державні органи, які направляли їх на навчання.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну службу» при призначенні на державну службу може встановлюватися додаткова умова – випробування терміном до шести місяців. Це рішення керівник може прийняти за наслідками конкурсу, стажування, просування по службі державного службовця, якого зараховано до кадрового резерву. Випробування застосовується з метою перевірки відповідності працівника тій посаді, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі про прийняття на роботу.
Якщо протягом терміну випробування встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято ( за висновками керівника підрозділу), керівник органу може видати наказ (розпорядження) про звільнення працівника з посади, на яку його прийнято з випробувальним строком.
Розірвання трудового договору з цих питань може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому законодавством для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
Коли термін випробування закінчився успішно, керівник структурного підрозділу органу, на посаду в якому зараховано працівника, подає керівникові органу вмотивований висновок з пропозицією про присвоєння працівникові, який успішно пройшов випробування, рангу державного службовця.
Консультант з кадрової роботи
Лохвицького районного суду
Полтавської області І.М.Дунаєвська