flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Лохвицький районний суд інформує

21 листопада 2011, 08:57

 С У Д      І Н Ф О Р М У Є

 

З 1 листопада ц.р. став чинним закон України про відміну державного мита та по новому сплата судового збору. Зміна термінів – «мита» на «судовий збір» відбулася із-за того, що мито повинно йти до Державного бюджету, куди воно і йшло, а судовий збір  дозволили зараховувати у витрати судів. Тепер суди зможуть частково використовувати ці кошти на канцтовари, комп’ютери, оргтехніку, створення єдиної інформаційної системи, цифровий електронний підпис та інше забезпечення суду.

Принципово новим є порядок обчислення ставки судового збору, яка раніше була прив’язана до неоподаткованого мінімуму громадян – 17 грн.. Тепер вона залежить від розміру мінімальної заробітної плати станом на 01 січня  року в якому сплачується збір або встановлюється у відсотковому співвідношенні до ціни  позову.

Зокрема, за подання позовної заяви майнового характеру по цивільних справах позивач має сплатити 1% ціни позову не менше 188 грн. і не більше 2823 грн.. Це стосується і спорів щодо поділу майна при розлученні. А саме розлучення через суд коштуватиме 94,1 грн.. Позов не майнового характеру обійдеться в 94,1 грн. – 1% мінімальної заробітної плати.

В адміністративному суді  за позов майнового характеру необхідно сплатити 1% розміру майнових вимог але не менше 94,1 грн. і не більше 1882 грн.. Позов немайнового характеру коштуватиме 28 грн.. Позови в апеляційному та касаційному порядку коштуватимуть значно дорожче майже вдвічі.

При позовах про відшкодування моральної шкоди позивач зможе вимагати будь-яке відшкодування моральної шкоди, сплативши судовий збір у розмірі лише 20 % мінімальної заробітної плати  або не більше трьох «мінімалок».

За подання до суду апеляційної скарги на судове рішення коштує тепер 50% та 70% ставки позовної заяви. . Крім того за роздрукування технічного запису судового засідання – 5 грн. за кожний аркуш тексту на папері формату А-4, за видачу в електронному вигляді копії техзапису судового засідання – 15 грн..

Найвищі ставки судового збору в господарському суді (між юридичними суб’єктам господарювання) за майновий позов треба буде сплатити  2%  його ціни але не менше ніж 1412 грн. і не більше ніж 56460 грн.. На думку законодавця, це має простимулювати суб’єктів господарювання  до  дотримання  договірної  дисципліни.

Є в чинному законодавстві і пільги по сплаті судового збору це 20 категорій які звільняються від цього обов’язку. Зокрема, якщо заяви стосуються стягнення боргу з оплати праці, поновлення на роботі або інших вимог щодо трудових правовідносин. А також відшкодування збитків заподіяних каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров’я спорів щодо захисту прав і законних інтересів під час надання психіатричної допомоги. Не платитимуть цього судового збору громадські організації та громадяни які захищатимуть права та інтереси інших осіб, а також громадські організації інвалідів, створені ними підприємства, установи споживачі, котрі захищають свої права, інваліди І та ІІ групи, законні представники дітей-інвалідів та недієздатних інвалідів І та ІІ груп, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи першої та другої категорії.

Відмінено пільга цим законом тим хто судитиметься за авторське право та відкриття й винаходи, а також за земельну частку (пай) і майновий пай, за зміну або розірвання договору найму житлових приміщень, продовження строку прийняття спадщини, скасування арешту майна  або інших заяв, що не підлягають оцінці.

Судовий збір не підлягає сплаті при поданні заяв про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку або обов’язкову госпіталізацію у протитуберкульозному закладі, позовів про відшкодування збитків, заподіяних незаконними рішеннями, діями  органів досудового слідства, прокуратури та суддів, заяв про скасування судових наказів.

Нововведення є те, що закон дозволяє судам, враховуючи майновий стан сторони, окремою ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний термін, зменшити його розмір і навіть звільнити від сплати.

Детальну інформацію чинного закону про сплату судового збору можливо отримати у правозахисників та на інформаційному стенді в приміщені суду.

 

 

Керівник апарату

Лохвицького районного суду                          В.М. Совдус